Mjesečne plate radnika u mnogim su zemljama zbog pandemije smanjene ili su stagnirale u prvoj polovini godine, a najteže su bile pogođene žene i najslabije plaćeni radnici, objavila je Međunarodna organizacija rada.
Kriza će vjerojatno izazvati goleme pritiske na smanjenje plata u bliskoj budućnosti, upozorili su iz ILO.
Da se način na koji mnoge žene žive i rade drastično promijenio od pojave pandemije Covid-19, pokazalo je i istraživanje koje je objavio Deloitte Global, u kojem je skoro 82 posto ispitanih žena izjavilo da je pandemija negativno uticala na njihove živote, a skoro 70 posto onih koje su iskusile negativan uticaj su zabrinute zbog mogućnosti napredovanja u karijeri.
Deloitteovo istraživanje, kojim je ispitano oko 400 zaposlenih žena širom svijeta, otkriva uticaj pandemije na ravnotežu između posla i privatnog života, kao i na opšte zdravlje i stanje zaposlenih. Istraživanje ukazuje na to kako bi pandemija mogla ugroziti napredak koji je postignut posljednjih godina u oblasti rodne ravnopravnosti na radnom mjestu.
Istovremeno, istraživanje otkriva koje aktivnosti kompanije mogu da provode kako bi podržale kontinuirani uspjeh i napredak zaposlenih žena. Postoji nekoliko oblasti u kojima bi poslodavci trebalo da preduzmu određene mjere - od kreiranja fleksibilnog radnog okruženja do suzbijanja mikroagresije na radnom mjestu.
- Od pojave pandemije Covid-19 svi smo morali da prilagodimo i promijenimo uobičajen način života. Međutim, žene su pogođene na više nivoa, jer se suočavaju sa ogromnim izazovima, pa često moraju da preuzmu dodatne obaveze kod kuće, a nastavljaju da žongliraju i na polju karijere, kaže Sabina Softić, odgovorna partnerica za usluge revizije za Južno centralnu Evropu i voditeljica SheXO kluba.
- Nalazimo se na prelomnoj tački. Bez obzira na kraj pandemije koji se trenutno ne nazire, kompanije moraju da odgovore na poziv i podrže zaposlene žene i obezbijede im mogućnost napredovanja na ličnom i profesionalnom planu - ili će se ekonomija i društvo u cjelini suočiti sa dugotrajnim negativnim posljedicama, dodala je ona.
Ispitanice koje su iskusile promjene u svojoj svakodnevici kao posljedicu pandemije, ukazale su da sada imaju više obaveza oko kućnih poslova (65 posto), a trećina je rekla da su na poslu također opterećenije usljed pojave pandemije. One koje su navele negativne uticaje kao rezultat promjena u svakodnevnim aktivnostima, kao glavne negativne posljedice navode: uticaj na fizičko stanje (40 posto), nemogućnost usklađivanja radnih i životnih obaveza (40 posto) i uticaj na mentalno stanje (39 posto).
Štaviše, većina žena sa djecom prijavila je dodatne obaveze u vezi sa brigom o djeci (58 posto) i odgovornosti za obrazovanje/nastavu kod kuće (53 posto).
Sa druge strane, mnogo žena koje nemaju obavezu brige o djeci osjeća potrebu da budu uvijek dostupne na poslu (53 posto) više od onih koji imaju tu vrstu obaveze (44 posto), što se pretvara u različite tipove izazivača stresa, uključujući i to da su žene koje nemaju brigu o drugim osobama više opterećene od onih koje imaju (58 posto u odnosu na 41).
Iako velika većina anketiranih žena vidi mogućnost napredovanja u karijeri tokom sljedeće godine na neki način (npr. unapređenjem ili povećanjem plate, promjenom pozicije, ili dobivanjem više odgovornosti), 60 posto se pita da li uopšte žele da napreduju kada razmotre šta to sve podrazumijeva.
Osim izazova sa kojima se žene sada suočavaju i njihovih budućih poslovnih ambicija, istraživanje ukazuje na 6 ključnih koraka koje kompanije mogu da primijene kako bi pružile podršku ženama tokom pandemije.
Ovi koraci uključuju pretvaranje fleksibilnih radnih aranžmana u pravilo, isticanje povjerenja i empatije, pružanje mogućnosti umrežavanja i mentorstva, primjenu iskustava u učenju koja su se dobro pokazala u odnosu na svakodnevni život zaposlenih, otklanjanje nesvjesne pristrasnosti u planiranju zamjene zaposlenih na određenim pozicijama unapređenja, i stvaranje okruženja u kojem su različitost, poštovanje i inkluzija vrijednosti koje se ne dovode u pitanje i koje su dio svakodnevne radne kulture.
- Kada je riječ o tome kako će organizacije podržati žene tokom pandemije Covid-19 i nakon toga, naše istraživanje pokazuje da ne postoji pristup koji odgovara svima, kaže Softić i dodaje:
- Sljedeća godina će biti kritična u našim naporima da dostignemo rodnu različitost na radnom mjestu. Kompanije moraju dati prioritet fleksibilnosti, pravičnosti i inkluziji kako bi podržale žene u ostvarenju ambicija u karijeri.